Server Upgrade, software si hardware

  • Sunt pe cale sa realizez un upgrade hardware si software, motiv pentru care apelez la intelepciunea si experienta celor de pe acest forum.
    In final, sper eu sa iasa si un tutorial in limba engleza pentru a fi de folos experientele dobandite la nivel international, asa cum este frumos.


    Serverul actual: Datele problemei ar fi un server functional ce are ca sistem de operare end of life-ul Debian Lenny pe 32 bit cu Kernel bigmem-smp (unul din motivele upgrade-ului) plus ispCP 1.0.7 OMEGA build: 0101124,
    Codename: Priamos.
    O parte din modificarile aduse pe parcurs le-am mentionat ca sugestii intr-un post alaturat in rest nu am adus schimbari majore.


    Serverul nou: Noul server va functiona cu Debian Squeeze pe 64 bit si evident ultima versiune de ImSCP.


    Ce trebuie facut. Portarea tuturor conturilor de web hosting, pentru,


    - WebMail (RoundCube si SquirrelMail), personalizarile utilizatorilor.
    - AwStats, datele acumulate in statisticile AwStats
    - Userii si parolele si resursele alocate pentru fiecare cont de administrare din ispCP
    - Adresele de mail, parolele, email-urile in sine
    - Bazele de date, Userii si parolele bazelor de date
    - Fisierele site-urilor.
    ...(daca-mi mai aduc aminte, voi completa pe viitor).


    O buna parte din aceste date stiu ca sunt stocate in baza de date a ispCP-ului deci teoretic banuiesc ca nu aici este problema.
    IspCP-ul isi creaza useri fizici pentru fiecare cont in parte, domeniu sau subdomeniu. Pentru web directorul este /var/www/virtual/ iar pentru mail /var/mail/virtual .
    Mentinerea permisiunilor pe fisiere o pot face transferand sub forma de arhive dar cum pot porta userii de sistem generati pe Lenny-Ispcp astfel incat Squeeze-Imscp sa-i accepte.
    Daca mut /etc/passwd-ul de pe Lenny, va functiona pe Squeeze?
    Orice sugestie este binevenita! :huh:

    Edited once, last by Delta04 ().